"A tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma: Ezek statisztikája az ország legérdekesb – leginteresszánsabb – része. Nem termékeny lapány, hegyek, ásványok, éghajlat sat. teszik a közerőt, hanem az ész, mely azokat józanon használni tudja. Igazibb súly s erő az emberi agyvelőnél nincs. Ennek több vagy kevesebb léte a nemzetnek több vagy kevesebb szerencséje.
Mi nagy erő egy- vagy több százezer ember, fő nélkül?"
Mi nagy erő egy- vagy több százezer ember, fő nélkül?"
(Széchenyi István: Hitel, In: Széchenyi István válogatott írásai, Gondolat Kiadó, Budapest, 1959., 91. oldal)
Az Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium az Országos Széchenyi Kör és az Újpesti Közművelődési Kör felkérésére nemes versengésre hívta idén tavasszal a IV. kerület középiskoláit gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulója alkalmából. A Kiművelt emberfők - Széchenyi 225 elnevezésű versenyen végül 5 újpesti középiskola 11-12. évfolyamos diákjai vettek részt 4 fős csapatokkal.
A döntőt megelőzően három beküldendő feladatot kaptak a diákok, melyek az megadott szakirodalom feldolgozásában segítették őket, illetve információkeresési képességeiket tették próbára.
![]() |
A Csokonai csapat az Akadémiánál |
A döntőre 2016. november 18-án került sor, az alkalomhoz illően impozáns helyszíneken. A csapatokkal a szervezők a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri épülete előtt találkoztak,ahol rögtön feladat is várt a diákokra. Ezután együtt átsétáltak a Lánchídon, s a Clark Ádám téren sor került a második feladat megoldására is. A budavári siklóval folytatódott az utazás, s egy rövid séta után érkeztek meg a döntősök a Magyar Tudományos Akadémia Országház utcai épületéhez, melynek konferenciatermében zajlott a döntő hátralévő része.
A feladatok javításában, értékelésben öttagú zsűri segítette a szervezőket:
Kőrősöiné dr. Merkl Hilda egyetemi adjunktus (az Országos Széchenyi Kör képviseltében, a zsűri elnöke), Molnár Szabolcs, Újpest város alpolgármestere, dr. Sipos Balázs habilitált egyetemi docens (ELTE), dr. Hollósi Antal (az Újpesti Közművelődési Kör képviseletében) és Németh Edit Éva (újpesti önkormányzati képviselő).
![]() |
Minden készen áll a döntőre. Kezdjünk! |
A döntő során a versenyzőknek változatos feladatokat kellett megoldaniuk: fel kellett ismerniük képeket (személyeket és tárgyakat), Széchenyi naplója alapján előadott jeleneteket, értelmezni kellett szövegrészleteket, illetve egyes kifejezéseket, s zárásképpen emlékbeszédet kellett írniuk gróf Széchenyi Istvánról megadott szavak felhasználásával a saját nevükben.
![]() |
Az előkészítésben és lebonyolításban részt vevő hölgyek a 9. C osztályból |
A verseny végeredménye a következő lett:
I. helyezett a Csokonai Gimnázium csapata
(tagok: Pálinkás Anna, Kása Kata; Kormos Rebeka; Naszer Zeineb; felkészítő tanáruk Kiss László).
II. helyezett a Károlyi István Általános Iskola és Gimnázium csapata
(tagok: Gyüre Balázs, Botzheim Zsolt, Lekli Franciska, Győrfi Zsófia; felkészítő tanáruk Antos Gábor).
III. helyezett a Benkő István Református Gimnázium csapata
(tagok: Kurucz Eszter, Nyitrai Blanka, Nagy Bálint, Pesti Benjámin; felkészítő tanáruk Lakosi Katalin).
IV. helyezett a Babits Mihály Gimnázium csapata
(tagok: Lőrincz Ádám, Erlitz Bernát, Rátkai Péter, Patai Balázs; felkészítő tanáruk Németh Máté).
V. helyezett az Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakközépiskola csapata
(tagok: Csillag Bálint, Elek Szabolcs, Hajós Gergely, Kovács György; felkészítő tanáruk Braun Éva).
A Széchenyi-vetélkedő valamennyi résztvevője és szervezője meghívást kapott egy nagycenki kirándulásra az Újpesti Önkormányzat jóvoltából. Ezen a napon a buszos utazás során egy vidám vetélkedő keretében kicsit máshogy is megismerkedhettek a jelenlévők mindennel, aki vagy ami Széchenyi / szécsényi. Nagycenken a kastélyt és a mauzóleumot látogatták meg, s ez méltóképpen zárta le a 225. évforduló alkalmából rendezett vetélkedőt.
![]() |
A versenyzők és szervezők egy csoportja a nagycenki kastély előtt |
Köszönjük mindenkinek az elmúlt hetek / hónapok során nyújtott segítséget, elsősorban Újpest Város Önkormányzatának, illetve a Könyves Kálmán Gimnázium Alapítványnak a hozzájárulást, mert enélkül biztosan nem sikerülhetett volna, amit elterveztünk.
Mindenképpen köszönetet érdemel a Könyves-diákok lelkes csapata, aki résztvevői, szervezői és lebonyolítói voltak az eseményeknek:
a 9. C osztályból Csecsődi Judit, Daróczi Petra, Gaál Zsófia, Hangyál Dorottya, Hegymegi Anita, Kiss Regina, Kontra Dorottya, Závoczki Anna és Szabó Richárd;
a 11. C osztályból Nagy Antal;
a 11. D osztályból Bódy Levente és Karner Soma.
a 11. C osztályból Nagy Antal;
a 11. D osztályból Bódy Levente és Karner Soma.
Az események megörökítésében nélkülözhetetlen segítségünkre voltak a Könyves Digitális Média Teamjének (DMT) tagjai: Zsolnai Dorottya, Hegyi Dávid és László Tamás.
Köszönet illeti két mindenre elszánt kollégánkat is, akiket semmiféle műszaki, hangosítási, kivetítési kérésünkkel, problémánkkal sem tudtunk zavarba hozni (bár nem egyszer megpróbáltuk): Monoki Ádámot és Zobory Györgyöt.
Nem hal meg az, ki milliókra költi
VálaszTörlésDús élte kincsét, ámbár napja múl;
Hanem lerázván, ami benne földi,
Egy éltető eszmévé fínomul,
Mely fennmarad s nőttön nő tiszta fénye,
Amint időben, térben távozik;
Melyhez tekint fel az utód erénye:
Óhajt, remél, hisz és imádkozik.
Arany János: Széchenyi emlékezete (részlet)