2013. március 13-án este 19 óra 6 perckor fehér füst szállt fel és megszólaltak a harangok a Vatikánban, jelezve ezzel, hogy a koklávé megválasztotta
a leköszönt XVI. Benedek pápa utódját.
a leköszönt XVI. Benedek pápa utódját.
Jorge Mario Bergoglio argentin bíborost választotta meg a konklávé a
római katolikus egyház új vezetőjének – jelentette be Jean-Louis Tauran,
a korelnök protodiakónus bíboros szerda este a Szent Péter-bazilika
erkélyéről röviddel este nyolc óra után.
A 266. pápa a Ferenc nevet választotta, így ezen a néven foglalja el – első latin-amerikaiként – Szent Péter trónját. Jorge Mario Bergoglio Buenos Aires 76 éves jezsuita érseke. Szinte az
egész karrierjét a hazájában, Argentínában töltötte. Állítólag ez a
szerényen a háttérbe húzódó, alázatos bíboros kapta a második legtöbb
szavazatot 2005-ben, XVI. Benedek megválasztásakor. Bergoglio javára
írják az argentin katolikus egyház megújítását, amely az egyik leginkább
konzervatív volt Latin-Amerikában.
Ferenc pápa első megjelenése a Szent Péter bazilika erkélyén |
Az új pápa személye is meglepetésnek számít (bizonyos mértékben), de valódi meglepetést a névválasztása jelentett, hiszen Ferenc nevű pápa még nem ült Szent Péter trónján. Egy új név választásával az új pápa jelezheti, hogy valami mást szeretne hozni az egyház életébe, mint az elődei. Mivel Bergoglio különösen fontosnak találja a társadalmi igazságosságot, a Ferenc név választásával utalhat Szent Ferenc szegényeket segítő munkásságára. 2007-ben a latin-amerikai püspökök találkozóján arról beszélt, hogy a világ egyik legegyenlőtlenebb részén élnek, amely a legtöbbet fejlődött ugyan, de a legkevésbé sikerült csökkentenie a nyomort. Bergoglio szerint a javak igazságtalan elosztása társadalmi bűnnel ér fel, és sok embert megakadályoz abban, hogy teljes életet éljen. Amikor bíborossá nevezték ki, Bergoglio több száz argentint győzött meg arról, hogy ne repüljön Rómába ünnepelni őt, hanem az utazásra szánt pénzt adja inkább a szegényeknek. "Az emberi jogokat nemcsak terrorizmussal, elnyomással vagy merénylettel lehet megsérteni, hanem igazságtalan gazdasági rendszerekkel is, amelyek hatalmas egyenlőtlenségeket teremtenek" - mondta az argentin politikusokat bírálva.
Az új pápa kitartóan ortodox nézeteket követ a nemi erkölcs tekintetében, hevesen ellenzi az abortuszt, az azonos neműek közötti házasságot és a fogamzásgátlást. 2010-ben gyerekekkel szembeni diszkriminációnak nevezte, hogy a meleg párok gyerekeket fogadhassanak örökbe, amivel feldühítette Cristina Fernandez de Kirchner argentin elnököt. A fogamzásgátlás kérdésében azonban pragmatikusabb nézeteket vall, és úgy gondolja, hogy alkalmazható a betegségek terjedésének a megelőzésére. Ezzel együtt mély szánalmat mutatott a HIV-fertőzöttek iránt, 2011-ben tucatnyi AIDS-beteget csókolt meg és mosta meg lábukat egy kezelőotthonban. Hasonlóan nagyvonalúan viselkedett, amikor 1994-ben Buenos Airesben felrobbantottak egy több argentin zsidó szerveznek helyet adó irodaházat.
Több más bíborossal ellentétben Bergogliót nem sározták be a katolikus egyházat megrázó botrányok, a megválasztásánál így valószínűleg ez is szempont volt. A Guardian brit lap szerint a római kúria megreformálását fontos feladatnak tartja. Sok kérdésben konzervatív, de nem védelmezi a kiváltságokat, vagy a papok érinthetetlenségét. Tavaly szeptemberben hevesen kritizálta és "képmutató neoklerikálisoknak" nevezte azokat a papokat, akik nem voltak hajlandók házasságon kívül született gyerekeket megkeresztelni. Nyitottságát jelzik ugyanakkor alábbi szavai:
"Az igaz, hogy ha kimégy az utcára, ahogyan mindenkivel, veled is történhet baleset. Azonban ha az egyház magába zárkózik, elöregszik. Az utcán balesetet szenvedő és a bezárkózásba belebetegedő egyház közül én kétségtelenül az előbbit választanám."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése