Egyre izgatottabban várjuk a híreket Indiából, a csillagászati diákolimpiáról. Egyelőre eredményeket még nem tudunk, de hamarosan arról is beszámol majd Udvardi Imre tanár úr,
akinek ötödik tudósítását alább olvashatjátok:
"Az előző beszámolóm óta sok víz folyt le a Gangeszen. Az események, ahogy ilyenkor lenni szokott hihetetlenül felpörögnek, az olimpia a végéhez közeledik. Ilyenkor dőlnek el a lényeges kérdések, így az embernek nincs ideje másra, mint a legfontosabbal foglalkozni, azaz a versennyel. Ezért maradtam el tudósításaimmal. Ráadásul az internet-hozzáférés is rendkívül hektikus, sokat szenvedünk miatta.
Itt vacsoráznak a leaderek (Forrás itt.) |
A napok teltével kimerültségünk is egyre nő, az utóbbi három napban ágyba-kerülésünk időpontjai: hajnali 4 óra, hajnali három óra, hajnali fél egy. Persze a felkeléseink időpontja változatlanul (egy alkalom kivételével) fél nyolc. Ezt csak azért írom, hogy előre felmentsem magam az időrend esetleges összekeveréséért.(És még mielőtt valaki a zsebkendőjéhez nyúlna- sajnálva bennünket, gyorsan elmondom, hogy ezeket a sorokat a szálloda medencéjének partjáról írom. Gyönyörű, kókuszpálmákkal szegélyezett kertben. Most már Napnyugta közeledtével nagyon kellemes a hőmérséklet, délben még rekkenő volt a hőség, a maga 31-32 fok körüli értékével. Elborzadva látom, hogy Budapesten ez 29-cel kevesebb!)
Szóval a viharosra sikerült elméleti feladatsor-vita után, pár óra alvással a hátunk mögött nekifogtunk az adatanalízis-forduló megtervezéséhez. Ebben a verseny-részben az ifjú csillagász-jelölteknek egy megadott valóságos adatsor ismeretében kell következtetéseket levonni, kérdésekre válaszolni, mint ahogy a valóságban is teszik ezt a csillagászok. Voltak évek, amikor számítógépes volt ez a forduló, de valljuk be, hogy ez a 234 versenyzői létszám miatt heroikus vállalkozás, indiai barátaink nem is vállalták ennek ódiumát, így a grafikonokat milliméter-papíron kellett ábrázolniuk, igen nagy precizitás mellett.
Az első probléma egy kettős pulzár rendszer körül keringett, ők pedig feltételezett körpályán a közös tömeg középpontjuk körül. Ismerve a forgási periódus értékeket és a látóirányú gyorsulás adatsorát, T heliocentrikus epochában mért értékeit csonkolt Módosított Julián Dátumban megadva, ábrázolniuk kellett a megadott adatsort a periódus-gyorsulás síkon, és ezen kívül még 8 alkérdésre kellett válaszolniuk. Ezek tartalmaztak hibaszámítást, adatbecslést, pályasugár számolást.
A második feladatcsoport a Hold-távolság meghatározását célozta. A megadott adatlista a Hold 2015 szeptemberi geocentrikus efemeriszeit tartalmazta, 00:00 UT-hoz tartozva. Ezzel, és az ebben a hónapban lezajlott holdfogyatkozásról készült montázs alapján becslést kellett adniuk a holdpálya excentricitására, a Hold legkisebb és legnagyobb távolságára. ( Könyves Kálmán után meg szabadon: „Szuperholdról pedig, mivel ilyen nincs, semmiféle vizsgálat ne tartassék.”) Becslést kellett adniuk továbbá a Hold sugarára, és kiszámolni a Föld—Nap távolságot.
A harmadik adatelemzési feladat az extragalaktikus távolságok mérésében oly nagy szerepet játszó ún. Ia típusú szupernóvák világába vezette el fiataljainkat. Három szupernóva adathalmazából kellett sok-sok mindent meghatározniuk, a végén becslést adni a Hubble-állandóra, valamint az univerzum Hubble-korára. A feladatsor elnyerte mindenki tetszését, de a mi a lényeg: mint később megtudtuk tőlük, hogy diákjaink is ezen a véleményen voltak.
Az adatanalízis feladat sorának ilyeténképpen való összeállítása után a szokásos fordítás, borítékolás következett, hogy másnap reggelre ott legyen a diákok asztalán. Így is este 10 lett, mire végeztünk. Ekkor kezünkbe kaptuk a megfigyelési, és az elméleti forduló diákjaink által megírt dolgozatainak fénymásolatát. Ez idáig mindig úgy volt, hogy ezekkel egy időben a zsűri által adott pontokat is megtudtuk. Most nem. Hajnali háromig, a versenybizottság pontjainak ismerete nélkül, attól függetlenül kijavítottuk a dolgozatokat. Majd amikor később az adatanalízis értékelésével is készen lettünk, feltöltöttük a verseny számítógépes rendszerébe, és ekkor derült ki, hogy a z indiai javítók értékelésétől mennyire tértünk el. Egy nap áll rendelkezésünkre, hogy egy pontos időrendi beosztás alapján reklamáljunk, természetesen csak akkor, ha ez az eltérés számunkra kedvezőtlen volt. Ellenkező esetben a zsűri pontszáma került az értékelő lapra. Megint Bence volt a hős, fáradtságot nem ismerve vállalt oroszlánrészt a dolgozatok nagyon alapos, minden apró részletet kielemző javításba. Hajnali háromig bírtuk, akkor az ágyba szédültünk. Reggel fél nyolckor csörgött az óra –telefon, és reggeli után máris indultunk a meghirdetett programra, a bhubaneswari városnézésre.
A magyar csapat vezetői Siddeshwarban (Forrás itt.) |
Aztán vissza a városba, az igazán csodálatos, lenyűgöző, 11. században épült Siddeshwar templomhoz. A gyönyörűen faragott kövek vallási jeleneteket ábrázoltak. Ezt a szent helyet tekintik a hindu építészet egyik csúcspontjának. Gyönyörűen rendezett park veszi körül, ami ritka látvány erre felé. A templom egyik oldalában a kialakított medencében zarándokok végezték rituális fürdőjüket, de fizikai megtisztulást ez biztos nem jelent számukra, a víz ugyanis elképesztően koszos, szemetes volt. A templomkert végében felfedeztünk viszont egy napórát, és tényleg pontos volt, állapotából ítélve, egy idős lehetett az építménnyel.
A kerítésen kívül aztán ránk köszönt ismét az indiai rögvalóság, a kosz, a lepusztultság, a nyomor. A kijáratnál koldusok serege, ők a páriák, a kitaszítottak, ijesztő hangon esedeztek alamizsnáért.
Az a bizonyos napóra |
A délelőtti program után az olimpiai mozgalom jövőjéről, szervezeti kérdéseiről kezdődött késő estébe nyúló megbeszélés. Elsőként új vezetőséget választottunk. Kezdetben az elnöki poszt sorsát döntöttük el. Chatief Kunjaja, a bandungi egyetem (Indonézia) csillagász professzora, aki 5 éven át töltötte be ezt a tisztséget, nem jelöltette magát az újabb elnöki ciklusra, helyette az eddigi titkárt, a lengyel Dr. Greg Stakowskit választottuk meg, szinte egyhangúan. A titkári posztért már szorosabbnak ígérkezett a voksok megoszlása, de végül is meggyőző fölénnyel nyerte el a címet Dr. Aniket Sule, indiai csillagász, a helyi rendezők egyike.
A vacsora után az adatanalízis feladatainak javítása következett, hajnalba nyúlóan.
A következő beszámolómban már eredményekről is be tudok számolni.
(Bhubaneswar, 2016. 12. 16.)" (Udvardi Imre)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése