2013. január 12., szombat

Miss Miller, Mrs. Christie vagy Mrs. Mallowan?

A bejegyzés címében szereplő három név egy és ugyanazon személyt rejti, Agatha Christie-t, a krimi koronázatlan királynőjét, aki 1976-ban ezen a napon hunyt el.
(Bővebb életrajza olvasható itt.)

"Talán többen egyetértenek velem abban, hogy Agatha Christie krimijei élvezetes olvasmányok. Jó érzés találkozni régi ismerőseinkkel, Miss Jane Marple-val, Hercule Poirot-val, Ariadne Oliverrel, vagy Tommy és Tuppence Beresforddal; fölfedezni egyegy jól ismert szófordulatot, „ha értik, mire gondolok.” És persze megpróbálni megfejteni a krimit. Közben az ember észre sem veszi, hogy ha sosem járt Angliában, akkor is mennyi mindent megtud az angolokról, szokásaikról, elszigetelődésre hajlamos természetükről, az idegenekkel szembeni fenntartásaikról, ellenszenvükről. Egy szép napon aztán rájön, hogy amit olvas, az nem pusztán egy krimi, hanem egy darabka művelődés-, vagy társadalomtörténet.
Agatha Christie bűnügyi regényeinek többsége Angliában játszódik, az angol társadalmat rajzolja, még inkább az életmódot, szokásokat, és legfőképpen azok változását. A régi és az új együttélését. De sok regénye játszódik Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, vagy az Európából odavezető úton. Persze nem véletlen, hogy éppen ott, hiszen Agatha életének egy része oda kapcsolódik. Ezekben a krimikben a művelődéstörténeti háttér van jelen, az ottani atmoszféra, például egy régészeti expedíció háza Mezopotámiában, egy sziklatemplom a Nílus mellett, egy vasútvonal hegyekkel, városokkal és határállomásokkal. (Mindenhol jelen van a pszichológia, minthogy az írónőnek az a véleménye, hogy az idők és a körülmények változása ellenére az emberi természet, a psziché alapvetően nem változik. Jane Marple például a számára idegen lakótelepi világban is ugyanazokat a jellemvonásokat találja meg, mint megszokott környezetében.
"
(Kozári Mónika: Agatha Christie történész szemmel. Forrás: itt.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése