2015. október 21., szerda

Temetői séta

A Könyvesben több, mint egy évtizede végeznek pedagógiai gyakorlatot tanárjelöltek. Ez gyakran hoz érdekes módszertani megoldásokat a tananyag megismerésére. Ez most is így történt, amikor Ábrahám Ilona és Ujházy Anna temetői látogatást szervezett az általuk tanított 10. osztályosok számára. A kötetlen séta és beszélgetés a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben a tananyagból ismert alkotók megismerését mélyítette el.
Íme a diákok  beszámolója:


Temetői séta

Október 17-én szombaton a Fiumei úti Nemzeti Sírkertet látogattuk meg, ami Budapest és egyben Magyarország egyik legjelentősebb temetője. Ez egy fakultatív program volt a 10.b és 10.d osztálynak két tanárjelölt szervezésével. Elsősorban az irodalom szempontjából fontos emberek sírjait kerestük fel. Célunk a tiszteletadáson kívül a művelődés és a sírok megcsodálása volt.
Azoknak, akik erre a programra jelentkeztek, otthoni feladatuk is volt, két-három fős csapatokban kellett felkészülniük egy kis felolvasásra a helyszínen. Az elhangzott levelekből és életrajzokból sok érdekesség derült ki. 



Olyanok, amelyek azt mutatják, hogy kezdetben ők sem voltak különlegesebbek, mint bármelyikünk, sőt, voltak, akiknek valószínűleg még jóval nehezebb is volt az életük vagy gyermekkoruk, de sikerült valamit elérniük, ami a következő évtizedekben is nyomot hagyott. Ez az, ami miatt ma is felnézünk rájuk. Mindegyik csapat előadása érdekes volt, mindenki kicsit más oldalról közelítette meg a feladatot.
Miközben fejet hajtottunk Arany János, Jókai Mór, József Attila, Vörösmarty Mihály Szendrey Júlia, Karinthy Frigyes nyughelyénél, sokat megtudtunk az írók, költők életrajzából, felolvasásokon keresztül megismertük Jókai Mórnak egy emberibb oldalát egy levélrészlet alapján, amelyben leírja felesége iránt érzett szeretetét. József Attilának búcsúleveleit hallgathattuk meg. Karinthy Frigyesnek pedig a komikus oldalával találkozhattunk, a Tanár úr kérem című művéből egy szórakoztató részlet hangzott el. A sétánk végén Babits Mihály sírjánál is megálltunk, ő azért is különösen fontos számunkra, mert a Könyvesben tanított. Nyughelye mellett állva egy versével emlékeztünk meg róla.
Sorra elsétáltunk mindenki sírjához, azonban volt olyan hely is, amit kicsit nehezebben találtunk meg, de ennek köszönhetően a keresgélés közben sok híres emberre bukkanhattunk rá. Például a Szózat megzenésítőjére, Egressy Bénire, vagy Radnóti Miklósra.
Új ismeretekkel és egy színes élménnyel lettünk gazdagabbak, amiért köszönet jár Ábrahám Ilonának és Ujházy Annának, akik megszervezték nekünk ezt a sétát.

Czigány Lilla, Kulin Anna 10. d

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése